Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Aslında telefonlarımızın içerisinde olan bu özelliğin ücretli hale getirilmesiyle ilgili birçok haber bulunmakta. Akıllı telefon kullanıcılarının bir kısmını üzen bu haberler bazı kullanıcılar içinse hiçbir şekilde sorun teşkil etmemekte. Kimler ücretsiz internet paylaşacak, kimler paylaşamayacak gelin birlikte bakalım.

TURKCELL kullanıcıları ücretsiz internet paylaşımı özelliğinden maalesef yararlanamayacak ancak yapılan açıklamalara göre VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerini tercih edenler ücretsiz olarak internet paylaşımına devam edebilecek.

Android telefonlarda ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır?
Bahsettiğimiz ücretlendirme uyarısını dikkate almanızda fayda görüyoruz. Aksi halde paylaşım sonucunda faturanıza yansıyacak ücretlerden sorumlu olmadığımızı belirtiriz.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda internet paylaşımı yapmak için birkaç adımı doğru şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu adımların ilki telefonumuzun Ayarlar menüsüne girmektir.
Sonrasında yapacağınız işlemler için sıralamayı takip edebilirsiniz.

1- Ayarlar sayfasına ulaştığınızda “Diğer” Sekmesine tıklayın.
2- “Diğer” sekmesine ulaştığınızda “Tethering ve hotspot “ibaresine tıklayın.
3- Ulaştığınız sayfada bulunan “Kablosuz hotspot kurulumu yap” ibaresine tıklayın. (Kurulum sadece bir kez yapılacak.)
4- Açılan sayfada kurulumu yapacağınız kablosuz ağın adını belirlemeniz gerekmektedir. Bu isim sizin ağınıza bağlanmak isteyenler tarafından görülecek isimdir.
5- Genelde otomatik olarak ağ güvenliğiniz için “WPA2 PSK” seçeneği seçilmiştir. Fakat öyle değilse seçeneklerden bunu seçmeniz gerekli.
6- Ağınıza bağlanmak isteyenlere sorulacak olan ağ şifresini belirleyin. (Bu şifre 8 haneli olmalıdır.)
7- İşlemlerimizi “kaydet” butonuna basarak sonlandırabilirsiniz.

Artık hotspot özelliğini aktif hale getirerek çevrenizdekilerin ağınıza bağlanıp internete erişebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler
İnternet paylaşımı yapabilmeniz için paket veri kullanmanız gerekmektedir. Wi-Fi üzerinden bağlandığınız bir ağı hotspot ile paylaşamazsınız.
Bu özelliği aktif etmek şarjınızın hızlı tükenmesine neden olur.
Hotspot özelliği kurulumu yaparken kullanıcılara kota koyabilirsiniz. Bu sayede internet paketiniz hemen bitmeyecektir.

İOS telefonlarda ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır?
İPhone telefon kullanıcıları da ücretsiz olarak internet paylaşımı yapabilir. Bu işlemi yapmak için telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne giriş yapın. Daha sonra aşağıda bahsedeceğimiz işlemleri sırasıyla yaparak devam edin.

1- Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra “Hücresel” ibaresini bularak giriş yapın.
2- Hücresel menüsü içerisinde “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine dokunun ardından seçeneği aktif hale getirmek için yeşil sürgüye dokunun.

Artık internet ağınızı paylaşıma açmış bulunmaktasınız. Ağınızın şifresini oluşturmak veya değiştirmek için “Kişisel Erişim Noktası” bölümünü açtığınızda aşağıda yer alan “Şifre” ibaresine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
3 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
hakkı
1 ay önce

”Wi-Fi üzerinden bağlandığınız bir ağı hotspot ile paylaşamazsınız.” Bu dediğiniz olay yapılıyor 2. olarak bu şekilde Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı yapımıyor ki Turkcell için

  Mobil Kanyon
  1 ay önce

  Hakkı bey Merhaba, Sanırım ”TURKCELL kullanıcıları ücretsiz internet paylaşımı özelliğinden maalesef yararlanamayacak ancak yapılan açıklamalara göre VODAFONE ve TÜRK TELEKOM operatörlerini tercih edenler ücretsiz olarak internet paylaşımına devam edebilecek. ” bölümünü okumadınız.

  Mobil Kanyon
  1 ay önce

  Ayrıca ”Wifi olan bir ortamda wifi ağını telefona çekip tekrar dağıtmak sizce mantıklı mı ?”

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.