Yurtdışından Gelen Telefonun IMEI Kaydı Nasıl Yapılır ?

Katılım
27 Şub 2019
Mesajlar
10
Beğeniler
3
Puanları
3
#1
Yurtdışında akrabaları, arkadaşları yaşayan ya da kısa süreliğine yurt dışına çıkıp gelecek olanlara verilen siparişlerin başında cep telefonları var. Sağladığı maddi avantaj düşünüldüğünde gayet mantıklı olan bu siparişleri uzun süreli kullanabilmek istiyorsanız mutlaka IMEI kaydı yaptırmalısınız. Aksi halde telefonunuz kısa bir süre sonra kullanım dışı kalabilir, verdiğiniz para boşuna gidebilir.
Yurt dışından telefon getirtmiş ya da getirecek olan okuyucularımızın yurt dışından gelen telefonun imei kaydı nasıl yapılır? Makalemizi mutlaka okuması tavsiye ediyoruz.

Ayrıca ufak bir uyarıda bulunalım. Yurt dışı kaynaklı alışveriş sitelerinden kargo ile Türkiye’ye telefon getirtmek yasak. Getirmek istediğiniz cihazların gümrükte takılması halinde cihaz parasını aşan cezalar ödemeniz muhtemel.

Telefonumu Nasıl Kayıt Ettiririm?
Bu telefonları kayıt ettirebilmeniz için yurt dışı dönüşünün üzerinden 120 gün geçmemiş bir kişi bulmanız gerekmekte. Eğer telefonunuzu kayıt ettireceğiniz pasaportun en son yurt dışı giriş çıkışı 120 günü aşmışsa pasaport sahibinin yeniden yurt dışına giriş çıkması gerekli. Başka bir yöntemle 120 günü aşmamış başka pasaport sahibi de bulabilirsiniz. Ancak bu konudaki önemli nokta ise bulduğunuz kişinin iki yıldır üzerine telefon kayıt ettirmemiş olması gerekmektedir.
Eğer yukarıda bahsettiğimiz şartları sağladıysanız artık yurt dışından gelen telefonun imei kaydı işlemini yapmak için ufak bir işleminiz kaldı demektir. Getirdiğiniz telefonun kaydını yaptırmak için vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bu ödeme işlemini bankalara, internet üzerinden vergi dairesine (Kredi kartı) ya da doğrudan vergi dairesine giderek yatırabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sizlere gerekli olacak bilgiler şunlar:
  1. Cep telefonunun bataryasının altında ya da kutusunda yazan 15 haneli imei numarası,
  2. Telefonu kayıt ettireceğiniz pasaport sahibinin Adı, Soyadı ve T.C. kimlik numarası,
Bu işlemleri yaptırdıktan sonra telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemi yaptırmazsanız telefonunuz 120 günün sonunda kullanıma kapatılır. Eğer vergisini öderseniz telefonunuz tekrar kullanıma açılacaktır.
Telefon vergisi (harcı) ne kadar?
Biraz önce bahsettiğimiz gibi vergi dairelerinden ya da ödeme kabul eden bankalardan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon kayıt ettirme vergisinin 2018 yılı için tutarı 500 TL’dir.
Hangi bankalardan ödeme yapabilirim?
HSBC Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank şubelerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ödemenizi pasaport sahibinin adına yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yurt dışından gelen telefonun imei kaydı nasıl yapılır?
Makalemizin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bahsettiğimiz şartları sağlayıp verginizi yatırdığınız sürece yurt dışından getirdiğiniz telefonlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)