Teknik Servise Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

theCrawLe

Site Yöneticisi
Yönetici
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
69
Beğeniler
11
Puanları
8
Web sitesi
mobilkanyon.com
#1


Her geçen gün geliştirilen yeni teknolojiler evlerimize ve ceplerimize girmekte. Televizyondan beyaz eşyaya, akıllı telefondan bilgisayara evimizin her köşesine konumlandırdığımız bu eşyaların arıza süreçlerinde neler yapabileceğimiz hakkında pekte bilgi sahibi değiliz. Birlerce Lira vererek aldığımız bu ürünlerin üreticilerine karşı haklarımızın neler olduğunu bilmemiz oldukça yararlı olacaktır.
6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu detaylarını inceleyerek hazırladığımız makalemizde Garanti belgesinin ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda geçerli olduğunu, satış sonrasında ne gibi hizmetler alabileceğimize gelin birlikte göz atalım.
1- Garanti Süresi
Akıllı telefon, televizyon, buzdolabı gibi birçok ürününü 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanununa göre en az 2 yıllık garanti kapsamında satılabilmesi zorunludur. Garantisiz ürün satışı kanunlarca yasaklanmış olduğu gibi satanlar hakkında da ağır yaptırımları bulunmaktadır. Aldığınız cihazların 2 yıl içerisinde oluşabilecek arızalarını ithalatçı veya üretici firmalar yedek parça ve işçilik maliyeti olmaksızın karşılamak zorundadır. Teknik servise gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında en dikkate alınması gereken konu budur. Eğer gittiğiniz teknik servis garanti kapsamındaki cihazınız için tamir bedeli, işçilik ve parça bedeli talep ediyorsa kanunen haklarınızı kullanabilir, tüketici hakem heyetlerine başvurabilirsiniz.
2- Garanti Belgesi Sorgulama
Aldığınız bir ürünün garanti süresinin ne kadar kaldığını merak ediyorsanız bu sorgulamayı
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresinden yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın sunmuş olduğu bu hizmet oldukça yararlı bir kaynak olacaktır. Ayrıca garantili diye aldığınız ürünlerin garanti belgelerini web sitesinden bulamazsanız aldığınız yere iade edebilir ve satıcıdan şikayetçi olabilirsiniz.
3- Tamir ve Yedek Parça
Garanti kapsamı dahilindeki arıza durumlarında cihazlarınızı ücretsiz onarım yaptırabilmek içi yetkili teknik servise götürmek en mantıklı çözüm olacaktır. Üreticiler ve ithalatçılar bakım ve onarım işlemini yaparken kanunla güvence altına alınan 20 içerisinde yapmalı ve teslim etmelidir. Ayrıca mevcut kullanımdaki ürünler için 5 yıl, beyaz eşyalar içinse 10 yıl yedek parça bulundurma zorunlulukları vardır.

4- Yetkili Servis
Tamir ve değişim süreçlerinde herhangi bir mağduriyet yaşamamak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar mevcuttur. Gerçek yetkili servislerle özel servisler arasındaki karmaşadan dolayı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden cihazlarınızı servise göndermeden önce göndereceğiniz servisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bilgi sisteminden teyit edebilirsiniz. Bu hizmet
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresi üzerinden Satış Sonrası Yeterlilik Belgesi Sorgulama sekmesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca TSE (Türk Standartları Enstitüsü)’ nün E-Devlet Kapısı sisteminde sunduğu Yetkili Servis Sorgulaması da yaptırabilirsiniz. Daha kısa bir yol arıyorsanız ürünün markasına ait internet sitesini inceleyerek bölgede bulunan yetkili teknik servislerin irtibat numarası ve adres bilgilerine ulaşabilirsiniz.
5- Cihazınız Tamir Edilmezse
20 iş günü içerisinde servislerin sizlerin cihazlarını tamir etme ve ulaştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer 20 iş günü geçtiği halde cihazınız tamir edilip tekrar elinize ulaşmadıysa bu maddemizi okumanız oldukça önemli. Eğer cihazlarınız tamir edilmediyse veya tamir edildikten sonra garanti devam ederken tekrar arızalandıysa üretici firmanın size karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sayede talep edebileceğiniz haklarınız şu şekilde sıralanmaktadır:
  • Ürünün bedelinin iadesi istenmesi,
  • Ürünün arızalı kısmının maliyeti kadar indirim talep edilmesi,
  • 30 gün içerisinde ürünün aynısıyla veya üst modeliyle değişiminin istenmesi.

Fakat bu haklarınızdan c maddesinin “imkân varsa” kuralını unutmamanız gerekmektedir.
6- Kullanıcı Hatası
Ürünleri alırken yanında verilen kullanım kılavuzları ve garanti kapsamı bilgilendirmelerine çoğunlukla bakmıyoruz. Bu da bizim aleyhimize sonuçlar doğurabiliyor. Arızalanan cihazımızı alıp teknik servise götürdüğümüzde sıklıkla karşılaştığımız cevaplardan bir tanesi “kullanıcı hatası” oluyor. Bu tarz durumlar da ürünün kullanıcı hatası olduğuna dair bilirkişi raporu istememizde oldukça yarar var. Kanunen servisler bu tarz durumlarda rapor hazırlayıp bir nüshasını da müşterilerine göndermek zorundadır. Eğer firma bu raporu sizlere sunmadığı halde kullanıcı hatası olarak değerlendirmeye devam ediyorsa Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabiliriz.
7- Şikâyet Nasıl Ederim?
Teknik serviler ve üretici firmalar ile yaşadığınız sorunlar için şikâyet hakkınız bulunmaktadır. Şikayetlerinizi E-Devlet üzerinden kolayca iletebilir, çözümünüzü bekleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresine tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız ile işlemleriniz başlayacaktır.
Teknik servise gitmeden önce dikkat edilmesi gereken durumları ve teknik servis süreçlerini 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunundan yaralanarak sizlere aktardık. Umarım faydalı olmuştur.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)