Drone Ehliyeti Nasıl Alınır ?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır ?

Teknolojik açıdan bakıldığında belki de günümüzün en önemli gelişmelerinden bir tanesi olan drone farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım yelpazesi oldukça geniş olan bu ürünleri günümüzde fotoğrafçılıktan sinema çekimlerine, trafik denetlemeden arama kurtarma çalışmalarına kadar her alanda görmek mümkün. İnsanların hobi amaçlı olarak da kullandığı hava aracı hakkında önem arz eden nitelikteki bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz.

Drone kullanımının bir hayli artması ve insanların çeşitli işlerde kullanması Sivil Havacılık Müdürlüğü’nü konuyla ilgili harekete geçirdi. 23 Şubat 2016’da alınan karara göre 500 gram ve üzeri drone sahibiyseniz ehliyet alma zorunluluğunuz bulunmakta. Sadece ticari amaçla kullanımı etkiyecek bu karar kişisel, hobi amaçlı kullanım için önem arz etmemekte. Ehliyetsiz olarak ticari faaliyet sürdürenler için aynı otomobil kullanımlarında olduğu gibi cezai işlem uygulanmakta.

Drone ehliyeti nasıl alınır?
Drone eğitimi için yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Azami kalkış ağırlığı 500 gr – 5 kilogram aralığında olan (İHA0) ve azami kalkış ağırlığı 4-25 kilogram aralığında olan (İHA1) kategorilerinde olan insansız hava araçlarınız için bu kurum ve kuruluşlardan ehliyetlerinizi alabilirsiniz. Yetkili eğitim kurum ve kuruluşlarına ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bkz. (https://iha.shgm.gov.tr/public/yetkili-ucus-okullari.html)

İnsansız Hava Aracı Drone Ehliyet Eğitimi

Drone sürüş eğitimi ve ehliyet işlemlerinde hangi ürün kategorisi için ehliyet almak istiyorsanız ona göre eğitim programı uygulaması yapılmaktadır. Sivil Havacılık Müdürlüğü’nün mevzuatta belirttiği üzere İHA0 için ehliyet almak isterseniz 12 saatlik eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. İHA1 ehliyeti almak içinse bu eğitim 36 saat olmaktadır.

Drone sürücü ehliyeti almak için sizlere gösterilecek olan dersler ise şu şekildedir:

  1. İHA Tanıtımı.
  2. Hava Aracı Uçuş Dinamiği ve Prensipleri
  3. Seyrüsefer ve Operasyon
  4. Kumanda Edilebilir Sistemler
  5. Aviyonik Sistemler
  6. Bakım ve Onarım
  7. Meteoroloji
  8. ATC Usulleri
  9. Hava Hukuku ve Sorumluluklar

Bu derslerde verilen eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra sizlerde drone ehliyeti almaya hak kazanmış olacaksınız. Sizlere drone ehliyeti nasıl alınır konusunu detaylıca aktarmış olduk. Belirtmek isteriz ki 4 kilogramın üzerindeki tüm insansız hava araçlarının kayıt yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca drone satın alırken amacınıza uygun almanız da fayda var.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.