Yavaşlayan İphone Hızlandırma Yöntemi

theCrawLe

Site Yöneticisi
Yönetici
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
69
Beğeniler
11
Puanları
8
Web sitesi
mobilkanyon.com
#1
Birçoğumuzun severek kullandığı iPhone cihazların zaman geçtikçe yavaşladığını fark ettiniz mi? Telefonların yazılım sorunlarını çözmek ve güvenlik yamaları yapmak amacıyla gönderilen güncelleştirmeler zaman zaman telefonlarımızın yavaşlamasına sebep olmakta. Bu kimilerine göre yeni telefon satabilmek için yapılmakta. Hatta bu konuyla ilgili geçtiğimiz yıl içerisinde Apple şirketine bir dava açılmış ve Apple davayı kaybederek kullanıcılarına telefonları bilerek yavaşlattıklarını itiraf etmişti. Bahsettiğimiz sorunlardan sizlerde mustaripseniz yavaşlayan iPhone hızlandırma yöntemleri makalemiz sizlere göre. Gelin cihazlarımıza birazcık nefes aldıralım.

İPhone 6, 6s ve SE modellerine gelen 10.2.1 güncellemesi yayınlanmıştı. Gelen bu güncellemeden sonra telefonunuzda performans düşüklüğü olduğunu düşünüyorsanız bahsedeceğimiz ipuçlarıyla telefonunuzu eski performansına döndürebilirsiniz.

Gereksiz dosyalarınızı telefonunuzdan temizleyin.
Gereksiz yere yer kaplayan, depolanan dosyalar her zaman telefonu yavaşlatmaktadır. Telefonunuzdaki gereksiz yer kaplayan dosyaları silerek işe başlayın. Bunlara uzun süredir kullanmadığınız uygulamalar, videolar, fotoğraflar ve ses dosyaları dahil. Bu sayede hem telefonunuzda yer açmış olacak hem de telefonunuzu biraz daha hızlandırmış olacaksınız.
İOS 11
yazılımını kullanıyorsanız bu işlemleri yapmanızı kolaylaştıracak birkaç yeni araç mevcut.
Ayarlar menüsü altındaki Genel> İPhone Saklama Alanı sekmesine geçiş yaparak hafıza kullanımınıza dair grafiksel bilgilere erişebilirsiniz. Aynı zamanda Kullanılmayanları Sil seçeneğini aktif hale getirerek telefonunuzun temizlik işlemini otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.
Yavaşlayan iPhone hızlandırma yöntemleri arasında en az bilinen yöntem olan HEIF biçimi aslında en çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesidir.
Nedir bu HEIF biçimi?
Bilgisayarla biraz ilgiliyseniz fotoğraf ve videoların değişik formatlarda kayıt edilebileceğini duymuş olmalısınız. Bu formatların birbirinden farklı özellikleri bulunmakta. Bir videoyu 3gp formatıyla kaydettiğinizde 10 megabayt yer kaplarken mp4 formatıyla kayıt ettiğinizde 40 megabayt kaplayabilir. İşte bu sebepten dolayı kalite farkı korunarak İOS 11’ de alandan kazanmak için HEIF formatı geliştirilmiştir. Fotoğraf ve videolarınızı bu formatta kayıt ederek telefonunuzda fazlasıyla yer açabilirsiniz. Bu işlem için kamera ayarlarınıza giriş yaparak biçim sekmesi üzerinden dosya kayıt biçiminizi HEIF ve HEVC formatlarında seçebilirsiniz.
Özelliği destekleyen modeller İPhone7, 7 Plus ve İPad Pro modelleridir. Bunlar haricindeki modellerde bu özellik bulunmamaktadır.

Uygulamalarınızın güncelliğini kontrol edin.
İOS eski sürümlerinde sorunsuz olan uygulamalarınız İOS 11 sürümünde yavaş ya da hatalı çalışabilir. Yazılım güncellemesi yaptıktan sonra AppStore üzerinden uygulamalarınızın güncel olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Güncelleme varsa yapmanızda yarar vardır.

Otomatik güncelleme özelliğini kapalı hale getirin.
İOS 11’de açıkça söylemek gerekirse kullanıcılarının etliye sütlüye karışmamasını hedefleyen Apple birçok işlemi kendisi programlıyor ve arka planda yürütüyor. Bu özelliklerden bir tanesi olan otomatik güncelleştirmeler telefonunuzun önbelleğinde oldukça yer kaplıyor. Bu özelliği kapattığınızda uygulama güncellemelerini AppStore üzerinden kendiniz yapmanız gerektiğini de ikaz etmek isteriz.
Ayarlar menüsü içinde İTunes ve AppStore sekmesine girerek otomatik indirme başlığı altındaki güncellemeler seçeneğini iptal etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede otomatik güncellemeleriniz kapanacak telefonunuzun yavaşlığı hissedilir biçimde düşecektir.

Uygulama yenilenmelerinin arka planda çalışmasını kapatın.
Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalardaki paylaşımların arka planda çalışarak yenilendiği bu özellik oldukça fazla yer kaplamaktadır. Şarj konusunda da olumsuzluklar oluşturan bu özelliği kapatarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Yavaşlayan

İPhone hızlandırma yöntemlerinden olan arka planda çalışan uygulamaları yenilemeyi kapatma işlemini şu şekilde kapatabilirsiniz.
Ayarlar menüsü üzerinden Genel sekmesine geçiş yapın. Açılan sekmede Arka Plan Uygulama Yenile seçeneğine tıklayarak özelliği kapatabilirsiniz. Ayrıca uygulamalar için seçim imkânı da bulunmaktadır. Bu sayede sadece istediğiniz uygulamaların yenilenmesini önleyebilirsiniz.

Efektleri kapatın.

Kullanım deneyimi arttırmak ve menüler arasında yumuşak geçişler sağlamak için oluşturulan efektleri kapatmak pil ömrünüzü uzatırken telefonunuzun daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır. Her ne kadar görsel açıdan hoş olmasa da amacınız performansı artırmaksa en etkili seçeneklerden bir tanesidir.

Gereksiz konum kullanan uygulamaları kapatabilirsiniz.
Cihazımızda ki uygulamaların bazıları konum hizmetini sürekli olarak kullanabilir. Bu da telefonumuzun yavaşlamasına neden olmaktadır. Ayarlar menüsü üzerindeki gizlilik sekmesinden ulaşabileceğiniz bu uygulamaların konum erişimlerini ‘kullanırken’ olarak değiştirebilirsiniz. Bu değişikliği yaptığınızda uygulama konum hizmetini sadece uygulamayı kullandığınızda aktif hale getirecektir.

Cihazınızı yeniden başlatın.
En sık yaptığımız kullanım hatalarından bir tanesi olan telefonu açık tutmak performans düşüklüğünün önemli nedenlerinden bir tanesidir. Eğer uzun haftalardır telefonunuzu hiç kapatmadıysanız yeniden başlatmanız iyi olacaktır. Telefonunuzun da diğer elektronik cihazlarınız gibi dinlenmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
Yavaşlayan İPhone hızlandırma yöntemleri makalemizin yararlı olmasını diliyoruz.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)