WordPress Site Yapımı Ücretli Mi ?

Minotours

Üye
Üye
İster wordpress altyapısı ile site kurun, isterseniz başka bir yöntem ile, site kurmanın her zaman için bir maliyeti vardır.
Çünkü internette herkes tarafından 7/24 ulaşılabilir olmanın ve bir adrese sahip olmanın bir maliyeti var. Ne yani hiç mi yok? Bana da mı yok? İlla ücret mi ödemek zorundayız ?
Malesef yok…
Ve evet bu iş için benim kendi blogum ve diğer tüm internet sitesi sahiplerinin kendi siteleri için ödediği gibi bir ücret ödemek durumundasınız.
Eğer aksini iddia eden bir kurum ya da kişi biliyorsanız da, onlar ya sizin emeğiniz üzerinden bir çıkar elde ediyor, ya da gerçek anlamda bir wordpress sitesi kurmaktan bahsetmiyorlardır.
Ancak;
WordPress site kurma öyle düşündüğünüz gibi çok maliyetli bir işlem değil. WordPress site yapımı için topaldam 2 maliyet kalemimiz oluyor;
Peki neye ücret ödüyoruz ?
Tabii ki alan adına ( wpmaci.com gibi ), yani domaine ve sitenizin 7/24 yayında kalmasını sağlayacak olan barındırma hizmetine, yani hostinge. Bir de opsiyonel olarak tek seferlik tema, yani tasarıma. ( ücretsizleri de mevcut )
1-Hosting + Domain: Ücretler genelde yıllık olarak ödeniyor ( 2, 3 ya da 5 yıl toplu olarak da ödeyebilirsiniz. ) Altta benim aracı olduğum firmanın indirim linki ile ilk yıl hosting için 113 TLödüyorsunuz. Firma bir de size alan adını hediye ediyor. Devam eden yıllarda ise bu rakam ortalama yıllık 200 ila 300 TL arası değişiyor.
Bu hosting ve domain maliyetleri bu işin olmazsa olmazı. Bunu ben de ödüyorum, şu anda internette yayımda olan tüm web siteleri de.
Her ne kadar dünya üzerinde yüzlerce hosting firması olsa da fiyatlar aşağı yukarı bu şekilde ki benim aracı olduğum firma dünyanın en büyük 3 hosting firmasından biri ve fiyat / performans oranında en optimum seviyede olan, en ucuz firmalardan bir tanesi.
2-Wordpress: WordPress.org’un açık kaynaklı olarak dünyaya sunduğu tamamen ücretsiz bir yazılım. WordPress yazılımı için herhangi bir ücret ödemiyoruz.
3-Tema: Tek seferlik ödeme ve Ömür boyu kullanım hakkı ile toplamda $50 civarlarında diyebilirim. Pek tabi ücretsiz wordpress temaları da kullanabilirsiniz.
Böyle bir durumda ilk yıl için bu işin size maliyeti ücretli bir wordpress teması da dahil edince 330 TL gibi bir rakam, devam eden yıllarda ise yıllık olarak 300 TL civarı oluyor.
Tabi ki bu rakamlar aylık max. 25- 30.000 kişilik ziyaretçi sayısına sahip siteler için geçerli. Ziyaretçi sayınız aylık bu rakamların üzerine çıktığında ise barındırma, yani hosting maliyetleriniz de artmakta.
Ancak merak etmeyin, bu sektör maliyetlerini dahi ödeyemeyen bir sektör olsaydı, bu işi kimse yapmazdı. Ki siteniz bu kadar büyük ziyaretçi sayılarına ulaşırsa zaten bu maliyetleri site kazançları ile hayli hayli ödeyecektir.

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)