WordPress.com ve WordPress.org Farkı

Minotours

Üye
Üye
Katılım
27 Şub 2019
Mesajlar
10
Beğeniler
3
Puanları
3
#1
Bu çok fazla karıştırılan bir olgu. Genelde insalar, ki büyük ihtimalle şu an sizin de yaptığınız gibi wordpress ile site yapımının mümkün olduğunu öğrendikleri zaman wordpress ile nasıl site kurulur diye araştırmalara başlıyor.
Bunun sonuncunda da haliyle karşılarına wordpress.com’da çıkıyor. Ancak wordpress site kurma tabirinde kullanılan wordpress kelimesi wordpress.org’u, yani wordpress.org üzerinden site kurmayı ifade ediyor.
#Keza benim de hem bu yazımda hem de blogumda yer alan bütün yazılarımda wordpress ismi ile ifade ettiğim sistem wordpress.org’un sunduğu açık kaynak kodlu wordpress yazılımı.
WordPress.com ise yine özünde wordpress yazılımı ile işleyen ve hazır bir blog yapısı şeklinde ücretli olarak insanlara sunulan bir hizmet.
Ancak wordpress.com ücretli olmasına rağmen çok çok kısıtlı bir sistem. WordPress.com alt yapısı ile sitenize ne bir eklenti ekleyebiliyor ne de bir tema yükleyebiliyorsunuz. Açıkçası blogger.com’un sunduğu blogspot sisteminden bile daha kısıtlı ve kısır bir sistem.
İyi de eklenti ne demek ? Tema ne demek ben bilmiyorum ki… Bana bu iki sistem arasındaki farkları anlayacağım şekilde detaylı anlat diyorsanız da WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Bu yazıda oldukça detaylı anlattım.
Bizim hiç bir şekilde wordpress.com ile işimiz ve alakamız yok yani. Dolayısı ile wordpress site yapma diye aratma yaptığınızda karşınıza wordpress.com seçeneği de çıkarsa,
Bu seçeneği direkt görmezden gelin. Çünkü wordpress.com ile bırakın siteyi, doğru düzgün bir blog bile oluşturamıyorsunuz.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)